Jedlíkovo vaření Jedlíkovo vaření: Sušení hub

Stránky

neděle 8. září 2013

Sušení hub


Dnes vám moji milí návštěvníci přináším takové  malé houbařské rozjímání. Tak už konečně začaly houby růst i u nás v Jedlíkově.  Na houbařskou sezonu jsem se moc těšila. A po loňské houbové neúrodě jsem byla zvědavá na to, jak to letos dopadne. Vždycky  mě moc pobaví, když v televizi slavnostně oznámí "už konečně rostou" a ukážou houbovou  mapu, kdeže to všude rostou. A bezpečně vím, že po této televizní zprávě bude hned druhý den les plný nedočkavých houbařů. A také vím, že spoust těchto houbařů odchází domů zklamaná.... protože u nás prostě začínají  houby růst až mnohem déle....

A protože právě začaly růst, tak jsme i my vyrazili do lesa. A nepřišli jsem s prázdnou.....Část hub jsem hned využila a upekla jsem jedlíkům naši oblíbenou houbovou placku. Recept najdete ZDE.


                         


A část hub jsem  jsem použila na sušení. V zimě se sušené houby hodí a nikdy jich není dost :)


Bohužel nemám sušičku a tak houby  suším venku na sítech. Ale nějak u nás fouká a tak, abych nemusela houby sbírat po celém dvorku, rozhodla jsem se vyzkoušet moji novou troubu. Má totiž speciální program na sušení.A tak jsem v troubě nastavila teplotu na 50 st. a po 2 hodinách zvýšila na 60 st.......a bylo usušeno...Sklenice ještě není zdaleka naplněná. Vyčetla jsem, že na 1 kg sušených  hub je potřeba 9 kg hub čerstvých.Další moje oblíbené recepty z hub najdete ZDE

                                         


A co VY? Jakým způsobem sušíte houby VY?
18 komentářů :

 1. Ahoj Alis, u nás je také houbové šílenství teprve od minulého týdne a už mám nasušené 2x pětilitrové sklenice a něco v mrazáku. rovna včera slavil syn na chatě narozeniny a pozvané děti celý den nosily houby i když pobíhaly jen kolem chaty :-)
  Letos suším v troubě, a jde to rychle. Naštěstí, jinak by nás houby zavalily. Potřebujeme jich na zimu hodně, máme je moc rádi.Máculka

  OdpovědětVymazat
 2. Alis ahoj!!! :-)
  Normálně, včera se nám vrátil taťka a přivezl plnou kabelu hub! :-)
  Takže dnešní tvůj článek mne potěšil. :-)

  My houby už nesušíme. Sušili jsme je na půdě na sítech, jenže jsme tři domy v jednom a půda je kompletně průchozí a stávalo se nám, že když už byly houby skoro dosušené, tak se náhle ztratily!!! :-( Někdo si je prostě vzal - a člověka to mrzí, protože se tu všichni známe. :-(
  Tak jsme houby přestali sušit (a je to už pěkných pár let zpátky). Když ještě žila babička, tak jsme sušili houby u ní na půdě a nevím čím to bylo, ale u ní vždy chutnali po usušení lépe, než u nás na půdě. :-)

  Alis máš vidět naší špajsku a ledničku - všude houby!!!! :-)

  Měj se krásně Alis a ahooooooooooooooooj!!!!!!!!!!!!! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Šári, to je děs, že lidi už nedají pokoj ani sušeným houbám!Věřím, že jste si s tou kupou hub poradili :)

   Vymazat
 3. Přinesli jste z lesa krásné houby, zvlášť pravé hřiby. :-)
  U nás zatím nerostou. Potřebovala bych něco nasušit, ale nevím, zda nějaké houby budou. S manželem do lesa nemůžeme (špatně chodíme, muž po operaci kolena), tak je to na synovi a ten je stále v práci. Snad to dopadne dobře.
  Přeji dobrou chuť při konzumaci houbových dobrot! :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Tak houby, to je ma velka slabost. Tady na ne musi byt zvlastni povoleni, jet az nekam do kopcu a pak treba ani nic nenajit..Pokud se podari, jsou skvostne, vonave a zdrave. Me zasobuji z Cech,susene houby jsou zde velice drahe, ty levnejsi byvaji zcasti "nahrazovany" lilky, je v nich pisek a kdovi, co jeste. Cerstve houby stoji kolem 30 euro /kg (mistni - dovazene, vetsinou z Chorvatska, stoji mene,ale nestoji za nic), susene kolem 25 euro /100 gr - nejlepsi kvalita, jen platky klobouku hribu. Ale trochu drahy spas!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Růženko, to je škoda, že nejsi blíž..hned bych Tě na houby vzala :)

   Vymazat
 5. U nás už začaly také růst, dcera dnes přinesla skoro plný košíček.

  OdpovědětVymazat
 6. Jak já bych šla do lesa na houby, a nebo jen tak na procházku. Ale nemám s kým....
  Houby suším, pokud je mám, na papíře tradičním klasickým způsobem.

  OdpovědětVymazat
 7. Houby nemusím, a to, že je jde sušit v troubě, to jsem opravdu nevěděl. jsem zase chytřejší.

  OdpovědětVymazat
 8. To je fajn, když máš tak šikovnou troubu. Já houby nemívám, jen těch pár, co jsem naposledy koupila, jsem sušila týden, chvilku jsem je taky dala "ohřát" do trouby na chvíli a pak dosušila na sluníčku za oknem.

  OdpovědětVymazat
 9. Ahoj Alis,houby suším v sušičce,mám ji už 18 let.Dneska jsme měli z první letošní várky guláš a příští várku plánuju právě na sušení.Nemám už totiž ani jednu sušenou houbičku.

  OdpovědětVymazat
 10. Houby vůbec nesuším, Ali. Nakrájím je povařím, přecedím, nechám vystydnout a dám do mrazáku.

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za návštěvu a za Váš komentář!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...