Jedlíkovo vaření Jedlíkovo vaření: Vejce v kuchyni

Stránky

čtvrtek 3. dubna 2014

Vejce v kuchyniDnes jsem pro vás nachystala takové malé předvelikonoční zamyšlení nad jedním ze symbolů velikonoc, kterým je vejce.
Vejce jsou  jednou ze základních surovin, kterou v kuchyni používáme a tak si určitě zaslouží i svůj vlastní článek.


A úvodem několik technických informací:
průměrné vajíčko váží  50g .  Takové vajíčko obsahuje 5,5 g tuku, 6 g bílkovin, 200 mg cholesterol. Vitamíny jsou obsaženy pouze ve žloutku. A tak ve žloutku najdeme například  riboflovin (B2), vitamín D, fosfor. Žloutek vajíčka obsahuje asi 2/3 denní dávky cholesterolu a tak pro lidi bojující s cholesterolem je doporučená denní dávka 1 vejce denně.
Vaječný bílek neobsahuje žádný tuk a je z 90% tvořen vodou a zbytek tvoří bílkoviny.


Zamysleme se nad tím, na co vajíčka vlastně v kuchyni používáme - do těsta, na obalování, na omelety, přidáváme je i do různých zapečených pokrmů, paštik a samozřejmě jíme i samotná vajíčka. 
Taková vařená vajíčka jsou součástí nejrůznějších pomazánek, zavářka do polévek,  příloha k omáčkách (koprovka nebo křenová omáčka bez vajíčka prostě není), ke špenátu, k čočce ...No a uvařit správně vajíčko je doslova věda. 
Nedávno jsem se dočetla, že  na vaření vajíček existují dvě metody. Nevím, jak vy, ale já jsem znala doposud jen tu jednu - vajíčka vložit do osolené vody, přivést vodu k varu a podle toho, jak chceme mít vajíčka vařená tak vařit (3,6,9 minut). Potom vajíčka zchladit a oloupat.
Nová doba si ovšem  žádá nové i postupy... a tak vám tu teď představím tu druhou (pro mě dosud neznámou) metodu,která je založena na principu zbytkového tepla.
Kouzlo spočívá v tom, že se vajíčka vloží do vroucí vody, nechají se ve vodě vařit 1 minutu, po té se odstaví z plotny a nechají se v případě vajíček na  měkko 6 minut, v případě vajíček na hniličku 7 minut a v případě vajíček natvrdo 10 minut, stát v horké vodě. Potom se vajíčka zchladí v ledové vodě a oloupou.


A ještě několik vajíčkových rad závěrem:

- čerstvost vajec se dá ověřit jednoduchým způsobem: vejce ponoříme do hrnce se studenou vodou
čerstvá vejce  se ponoří až na dno
starší vejce vyplav na povrch

- pokud se vám podaří uvařit vajíčka natvrdo tak, že kolem žloutku je nazelenalý pruh, tak nezoufejte, nejedná se o zkažené vajíčko, ale podařilo se vám vajíčko převařit a došlo zde k vyloučení malého množství síry, která způsobila toto zbarvení.

- přebytek vajíček můžeme také "naložit" - zakonzervovat. Naložit do vápenného nálevu, či do vodního skla. A vajíčka nám tak vydrží mnohem déle. Zdroj informací: Vajíčková kuchařka - Ona dnes č. 13/2013 

A co Vy a vajíčka? Jak vaříte vajíčka Vy?
9 komentářů :

 1. Ahoj Alis! :-) Sama vařím vejce většinou natvrdo klasickým způsobem. Manžel si je rád vaří na hniličko, což já nikdy netrefím. :-D Vejce nenakládám (už), protože jsme velká rodina a stačíme je zpracovat. Ještě, že našim slepicím vypomáhají křepelky. Jejich vajíčka jsou výborná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Jarmilko, o křepelčích vajíčkách jsem slyšela jen samou chválu. Sama jsem je zatím neměla možnost vyzkoušet.

   Vymazat
 2. Ahoj Alis, zaujalo mě to "nové" vaření vajíček. ;-) Už jsi to vyzkoušela? Já vařím klasicky natvrdo 8 minut a poté nechám ve studené vodě vychladit. Jinak vaření bez vajíček si neumím představit. Pěkný víkend. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Dáši, ten nový způsob jsem nezkoušela. Zůstávám věrná starému, osvědčenému vaření 3-6-9

   Vymazat
 3. Vajíčka mám ráda na všechny způsoby. Díky za připomenutí, vajíček mám v lednici dost. Asi dnes udělám rodině míchaná. .-)

  OdpovědětVymazat
 4. Alis ahoj! :-)
  Krasný a velice zajímavý článek. :-)
  Já mám nejraději vajíčka natvrdo a míchaná vajíčka. :-)
  Ale třeba ještě nikdy jsem nejedla vejce do ztracena a prý to je veliká dobrůtka. :-)
  Alis měj se krásně a ahooooooooooooooj! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Šári, moc Tě zdravím. ztracená vejce dělávám do koprovky, chce ti trochu cviku a myslím, že by jsi je v klidu zvládla :)

   Vymazat
 5. U nás se také vejce hodně používají - míchaná, pomazánky, do různých pokrmů a také třeba jen vařená natvrdo. :-D

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za návštěvu a za Váš komentář!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...