Dnes pro vás mám nachystaný recept na chlebovou polévku. Musím se hned na začátku přiznat, že jsem chlebovou polévku sice znala, ale nikdy ji nejedla, natož vařila. A tak jsem se pomalu, ale jistě zbavovala letitých předsudků o chlebové polévce a pustila se do její přípravy.
Nápad uvařit chlebovou polévku jsem měla už celkem dlouho. Většinou dělám k víkendovému obědu masové vývary, tu s drobením, tu s nudlemi, tu s knedlíčky...ale nějak mi došla zásoba surovin na masový vývar :). A protože chleba je doma skoro vždycky...nastala tak ideální konstalace pro chlebovou polévku.
Nenechala jsem nic náhodě, z kuchařských knih jsem nastudovala recept....Vilém Brabec mě trochu zklamal, protože jsem v jeho Velké kuchařce chlebovku nenašla. Nevadí, v kuchařce J. Břízové už jsem chlebovku bez problému našla. A po nastudování receptu jsem se pustila do díla :)
Jak název napovídá, tak hlavní surovinou chlebové polévky je chleba. A dále budeme potřebovat
vodu
sůl
vajíčko
kmín
4 krajíčky chleba pokrájíme na menší kousky, zalijeme vodou , přidáme kmín . Vaříme tak dlouho, dokud se chleba nerozvaří na kaší :). Po té chlebovou kaší přecedíme přes cedník a přecezený chlebový vývar doplníme dle potřeby vodou a dle chuti dosolíme.
Až do této fáze jsem se držela receptu. Ale v rámci své kreativity mi bylo líto přecezený chleba vyhazovat, takže jsem ho část opět vrátila do chlebového vývaru.
Vše necháme ještě chvilku povařit. A na závěr do polévky zavaříme rozšlehané vajíčko.
A mé závěrečné hodnocení...s chlebovkou nekončím!!!
Už mám vymyšlenou další chlebovkovou kreaci :) A pokud mohu doporučit,tak opravdu přidejte část rozvařeného chleba zpět do vývaru.
Suroviny na chlebovou polévku se doma vždy najdou, takže levná a rychlá polévka přibyla i do našeho jídelníčku :)
Recepty na mé další oblíbené polévky najdete ZDE
A co VY a chlebová polévka? Jak ji vaříte u Vás?
DOBROU CHUT
OdpovědětVymazatDíky!
VymazatAhojky Alis, my chlebovku milujeme. Dělám ještě trochu jinak. Rozmáčený chléb rozmixuju ponorným mixérem, dám vařit, pozor, musí se míchat a bude to husté. Přidám teplé mléko (abych nemusela dlouho čekat na var), přidám 2 - 3 vajíčka ( podle množství polévky), nerozkvedlám úplně - nechávám větší kusy, na závěr přidám kousek másla pro zjemnění (nemusí být) a hlavně ČESNEK. Ten podle chuti. Polévku dosolím. Vyzkoušej. Dobrou chuť! ;-)
OdpovědětVymazatAhoj Dáši, díky za návštěvu a za typ!
VymazatAhoj Alis, chlebovou polévku vařím pravidelně, je u nás je oblíbená. Jindra
OdpovědětVymazatAhoj Jindro, díky za návštěvu!
VymazatAlis, ještě jsem ji nezkusila, ale chystám se na ni. Zbylý chléb u nás dostává sousedka pro králíčky, tak jednou dostanou méně...Hezký víkend!..
OdpovědětVymazatAhoj Květuško,moc Tě zdravím a doporučuji vyzkoušet!
VymazatAlis ahoj! :-)
OdpovědětVymazatChlebová polévka u nás nezdomácněla, protože nám moc nechutnala. A dokonce jsme dělali i cmundy z chleba a také se u nás moc neohřála. :-)
Alis měj se krásně! :-). Ahoooooooooooooj! :-)
Ahoj Šári,moc díky!
VymazatAlis, jsem na tom jako ty, chlebovou polévku jsem v životě nejedla a bojím se, že jsem na ni nedostala chuť ani teď. Připadá mi to nějaké chudé, ne? Já si totiž pamatuji, když jsem jako malá snídala doma chleba nadrobený v bílé kávě. No, neoplývali jsme zrovna penězi. Ale asi jsem se toho přejedla či co. Já dělávám taky - manžel ji miluje - zelňačku. Takovou jednodušší, ale dobrou. Vařila jsem ji posledně i mamince a moc jí chutnala.
OdpovědětVymazatAhoj Ježurko, moc tě zdravím. Taky jsem tomu moc nevěřila, ale byla jsem mile překvapena.
VymazatAhoj Alis, stejně jako Ježurka si pamatuju bílou kávu s chlebem a na chlebovou polévku chuť nemám :-) Nejraději u nás mají rádi pórkovou polévku podle mojí tety a já miluji zelňačku a silnou hovězí polévku s drobením.
OdpovědětVymazatAhoj Máculku, díky za návštěvu!
Vymazat